„Elektrėnų krašto praeities liudytojai“

„Elektrėnų krašto praeities liudytojai“

Istoriografinių dokumentinių laidų ciklas „Elektrėnų krašto praeities liudytojai“ sukurtas įgyvendinant LKT finansuojamą projektą. Laidų ciklą sudaro 5 filmai apie Elektrėnų krašto mitologinį, architektūrinį, urbanistinį ir archeologinį paveldą. Tai bandymas pažvelgti į atrastą, išlikusį ir dėl laiko, klimato bei kitų veiksnių besikeičiantį iš kartos į kartą perduodamą krašto kultūros paveldą, skatinant plačiau juo domėtis ir jį saugoti.

Mitologinis paveldas.

Pagrindinė žmogaus misija – išsaugoti žodinį savo krašto kultūros paveldą ir perduoti jį ateities kartoms kaip tautos savasties išlikimo garantą sudarant sąlygas visuomenei jį pažinti ir juo naudotis. 

Laidą apie mitologinį paveldą rasite čia.

Architektūrinis paveldas. Bažnyčios.

Šis filmas – žvilgsnis į Elektrėnų krašto architektūros paveldą – bažnyčias, apžvelgiant Kazokiškių, Vievio, Kietaviškių, Semeliškių ir Beižionių bažnyčių architektūrą, paliečiant jose esantį sakralinį bei dailės paveldą.

Laidą apie architektūrinį bažnyčių paveldą rasite čia.

Architektūrinis paveldas. Dvarai ir dvarvietės.

Dvarai, jų istorija, architektūra – labai reikšminga mūsų kultūros paveldo dalis. Filme „Architektūrinis paveldas. Dvarai ir dvarvietės“ apžvelgiami Abromiškių, Ausieniškių, Panerių dvarai ir Semeliškių ir Daugirdiškių dvarvietės. Dvarai įdomūs savo išlikusia ir neišlikusia architektūra – buvusių dvarų griuvėsiais, mįslingomis ir neįmintomis istorijomis, kažkada čia gyvenusių žmonių likimais. 

Laidą apie architektūrinį dvarų ir dvarviečių paveldą rasite čia

Urbanistinis paveldas. Grabijolai.

Šis filmas – apie savo unikalumu iš kitų išsiskiriantį senąjį gatvinį rėžinį kaimą – Grabijolus. Kai daugelis kaimų buvo išskirstyti į vienkiemius, atokiau nuo kelių esantys Grabijolai, išliko nepaliesti. Ir šiandien, čia iš kartos į kartą gyvenančių žmonių pastangomis, kaimas išlaikęs  savo senąją dvasią.

Senieji etnografiniai kaimai – saugotina kultūros paveldo vertybė.

Laidą apie urbanistinį Grabijolų kaimo paveldą rasite čia.

Archeologinis paveldas.

   Per prabėgusius tūkstantmečius Elektrėnų krašte, kaip ir visoje Lietuvos teritorijoje, gyvenę žmonės paliko daug ir įvairių archeologijos paveldo objektų: senųjų gyvenviečių, laidojimo, gynybinių, gamybos, kulto ir kitokių vietų. Žinodami ir mokėdami jas atpažinti, mes atrandame ir įvardijame savo tapatybę ir savastį.  

Laidą apie archeologinį paveldą rasite čia.

Knygų startas
BIBLIOTEKA VISIEMS
Skirkite 1.2% GPM bibliotekai naujoms knygoms įsigyti
„Prisijungusi Lietuva“
Vilnijos vartai
Interaktyvi biblioteka
E. klasikos paieška
Epilietis
Atraskite 54,165,855 meno darbų, istorinių įrankių, knygų, video ir garso įrašų iš visos Europos.
Skaitmeninio raštingumo mokymai